A kosár jelenleg üres.
A köhögtetés, mint terápia
A légutakban folyamatosan termelődő nyákréteg folyamatos tisztításra, eltávolításra szorul. Erre szolgál a mucociliaris clearance, ezt támogatja a jó kilégzési áramlás, melynek nyíróereje hat a nyákréteg transzportjára. Amikor ez a két alapmechanizmus nem elegendő, akkor a felszaporodott váladékot köhögéssel távolítjuk el a légutakból.
Krónikus légzőszervi betegeknél a tüdő tisztulási mechanizmusa több ponton is sérülhet. Romolhat maga a mucociliaris clearance, mely közvetlenül a váladék felszaporodásához vezet. Ez a csökkent működés megmutatkozhat a csillószőrök csapkodásának erejében, frekvenciájában vagy összerendezettségében is. Csökkenhet a légzőpumpa vagy a köhögés hatékonysága is (pl. gyengült légzőizom), melyek szintén a többletváladék megjelenéséhez vezetnek.
Értelemszerű tehát, hogy ha légúttisztításra van szükségünk, akkor az első választás a fiziológiás és hatékony köhögés, melynek azért vannak korlátai. Az első és legfontosabb ezek közül, hogy ennek hatékonysága csak a centrális légutakra terjed ki, a periféria tisztítására már nem alkalmas. Így mindenképp kell találnunk egyéb eljárásokat, melyek minimum a centrális légutakig képesek transzportálni a váladékot, ahonnan már adott esetekben köhögéssel is üríthető. Egy további korlát lehet, főként neurológiai betegségekben, ha nincs elegendő ereje, dinamikája a köhögésnek a hatékony váladékkihozatalhoz. Vannak továbbá betegségek, melyekben olyan nagy mennyiségű váladéktól kell szinte folyamatosan megszabadulnia a betegnek, ami csak köhögéssel kivitelezve rendkívül kimerítő. Ezekben az esetekben alternatív megoldásokat, kíméletesebb, kevésbé fárasztó technikákat is kell alkalmazni, a köhögéssel történő ürítést pedig érdemes lecsökkenteni.
Mindezzel együtt sem kérdéses, hogy a köhögés, vagy valamilyen módosított változata, nagyon hatékony és eredményes tisztítási módszer, mellyel gyakran a többi technika és eszköz segítségével a centrális légutakba gyűjtött váladéktól szabadulhat meg a beteg. Ha erre bármilyen okból nem alkalmas, akkor marad az összegyűjtött váladék leszívása. Leggyakrabban a köhögést használjuk, ha tenyésztéshez mintavételre van szükség.
Mechanikus köhögtetés (mechanical insufflation/exsufflation – MIE)
A köhögési képtelenség vagy az elégtelen köhögési mechanizmus jelentős váladékfelszaporodással jár, súlyos respiratorikus komplikációkhoz, állapotokhoz vezet már egész rövid távon. Az 1950-es évek elejétől „mesterséges köhögtető gépeket” használtak poliomyelitises betegek váladéktisztítására. Ezeket váltotta a ’60-as években a mesterséges légútbiztosításhoz kapcsolódó leszívásos módszer a normál, spontán köhögésre alkalmatlan betegeknél.
A MIE (köhögtető, köhögést támogató) eszközöknek újrafelfedezése kezdődött a 2000-es évek után, különösképpen neurológiai betegségekben. Egyre több bizonyíték támasztotta alá, hogy ezek az eszközök neuromuscularis betegeknél a hatékony tisztításhoz szükséges kilégzési áramlás biztosításával segítenek megelőzni a respiratorikus komplikációkat.
A MIE 15–70 víz cm-es pozitív nyomásos légzést biztosít 1-3 mp-en át arcmaszkon vagy mesterséges légúton keresztül. Ez a pozitív nyomás hirtelen átvált mínusz 15–70 víz cm-es nyomásba, melyet beállítás alapján, kezeléstől függően 2-3 mp-ig tart fenn. Az eszköz által biztosított leggyorsabb köhögési kilégzési áramlás a normális tartományban van (átlag 7,5 L/mp), és messze meghaladja a kézzel asszisztált köhögéskor megjelenő áramlást. A kilégzési áramlás magas marad közvetlenül az exszuffláció után is, ami arra utal, hogy a MIE nem vált ki légúti kollapszust.
Általában egy kezelés során egymás után 5 ki-belégzési ciklust végzünk az eszközzel, majd spontán vagy asszisztált légzéssel biztosítjuk a hyperventilatio elkerülését, bronchospasmus kialakulását vagy a kifáradást. Ezt a folyamatot legalább ötször megismételjük, mindaddig, míg sikerült kitisztítani a váladékot, és a vitálkapacitás, valamint az SpO2 visszatértek a kiinduló értékekre.
A kezelés akár naponta többször ismételhető.
Erre kínálja Társaságunk az új EO-70 orvostechnikai eszközt (ref EO70), amely egy olyan váladék eltávolító eszköz (SMD – Secretion Management Device), melyet azoknak a pácienseknek fejlesztettek ki, akik nem képesek önállóan, hatékonyan eltávolítani a légúti váladékot. A készülék lehetőséget ad a kezelőorvosnak kétféle kezelési mód közül választani, melyek egyaránt alkalmazhatóak felnőtteknél és gyermekeknél (5kg<) is. Hatásos invazív és nem invazív módon lélegeztetett, valamint nem lélegeztetett betegek esetén is. A köhögtetőgép használható arcmaszkkal, illetve csutorával/szájrésszel vagy pedig a beteg endotrachealis vagy tracheostomiás tubusához illeszthető adapterrel.
Az EO-70 köhögtetőgép növeli a páciens kilégzési csúcsáramlását és légzéstérfogatát. Minden krónikus beteg folyamatos, személyre szóló támogatást igényel, amire az Air Liquide Healthcare megoldásokat nyújt.
Forrás: Borka Péter – Respiratórikus Fizioterápia – Semmelweis Egyetem