A kosár jelenleg üres.
Van élet a kórházon kívül, lélegezzen velünk!
Az elmúlt egy évben gyakran találkozhattunk a médiában az ALS betegség nevével. De mi is az az ALS? Esetleg van olyan ismerőse, aki érintett benne?
Az ALS (Amyotrófikus Laterálszklerózis) egy olyan degeneratív betegség, amely befolyásolja az agyi idegsejtek és a gerincvelői idegsejtek működését, ami az érintett izmok gyengülését eredményezi. A betegség első jelei lehetnek a kéz vagy a láb gyengesége, az ujjak remegése, az arcfél izmainak gyengülése, a beszéd nehézségei vagy a nyelési nehézségek. A tüneteket általában fokozatosan rosszabbodnak, de terápiák és gyógyszerek segítségével lassítható.
De nem csak az ALS vezethet tartós lélegeztetéshez. Ott van a Duchanne féle izomdisztrófia, a spinalis izomdisztrófia, vagy akár a gerincvelői és/vagy koponya balesetek sérültjei.
A Duchenne-féle izomdystrophia (DMD) öröklődő betegség, amely az izmok fokozatos romlásával jár. A betegség oka egy genetikai hiba, ami miatt a test nem tud előállítani egy fontos fehérjét, amely a normális izomműködéshez szükséges. Ennek következtében a betegek izmai gyengülnek, sorvadnak, ami mozgáskorlátozottsághoz, nehézségekhez vezet a járással, üléssel, állással, és végső soron a légzőizmok működésének csökkenéséhez is vezethet.
A spinális izomdisztrófia (SMA) egy örökletes betegség, amely a gerincvelőben lévő idegsejtek károsodása miatt alakul ki. Ezek az idegsejtek a test mozgatásáért felelősek, így a betegség miatt az izmok gyengülnek és sorvadnak, ami nehézségeket okozhat a mozgásban és a légzésben.
Baleset következtében sérülhet a gerinc, ezzel együtt a gerincvelő és így bénulás következhet be, mely érintheti a légzőizmokat is. A betegség kimenete függ, hogy a gerinc mely szakaszán következett be sérülés. A nyaki csigolyákat (C1, C2, C3) vagy a bordaközi izmokat beidegző háti szakaszt érintő trauma esetén keletkezett bénulás a légzést is érintheti, így lélegeztetőgép használata válik szükségessé.
Lélegezzen velünk!
Az otthoni hosszú távú gépi lélegeztetés kitűnő lehetőség ezekben a betegségben szenvedők számára, hiszen javítja az életminőséget és biztonságérzetet az otthon, az ismerős környezet.